قدمت سنت ازدواج به چندین هزار سال قبل بازمی شه. به موجب این سنت دیرینه، دختر و پسر، یا بهتر بگیم، دو خونواده به همدیگه پیوند می خورن. اما متأسفانه این روزها، شمار قابل توجه ای از ازدواجا به طلاق ختم می شن، چون خیلی از افراد، چه مرد و چه زن، همون قدری که واسه ازدواج عجله دارن، بعدا در تصمیم گیری واسه طلاق هم شتاب زده عمل میکنن. در این مطلب، روی سخن مون به ویژه با آقایان محترمه و می خوایم از ۱۰ روش ساده واسه اینکه مردها در ازدواج به مشکل برنخورند، صحبت کنیم. آقایان می تونن با رعایت این موارد از اشتباهاتی که یک رابطه رو ذره ذره به طرف جدایی میکشونن، دوری کنن.

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی
۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

۱. مناسبتای خاص رو به خاطره ای خوش تبدیل کنین

اولین هدیه ای رو که تقدیم همسرتون کردین، یادتون هست؟ این هدیه به چه مناسبتی بود؟ یادتون باشه که هدیه دادن به مناسبتای خاصی مثل روز زن می تونه حرکت بسیار معنی داری باشه. البته، این ارزش مادی هدیه نیس که فعل هدیه دادن رو برجسته می کنه، بلکه ارزش واقعیِ این اقدام در اینه که نشون می ده واسه خوشحال کردن همسرتون وقت گذاشته اید تا یک روز متفاوت رو براش رقم بزنین. اما اگه نسبت به همچین مناسبتای خاصی بی توجه باشین، ممکنه همسرتون احساس کنه که بهش اهمیتِ کافی نمی بدین و اون قدرها هم که ادعا دارین، عاشقش نیستین، درحالی که شاید در واقعیت این طور نباشه. حتی اگه فرد خیلی رمانتیکی نیستین، بازم بهتره که بکوشید مناسبتای خاص رو واسه همسرتون به یک روز متفاوت، عاشقونه و عاشقانه تبدیل کنین. واسه اینکه بتونین از مناسبتای خاص واسه همسرتون خاطره سازی کنین، فقط کافیه فکرتون رو به کار بگیرین و کمی چاشنی خلاقیت رو هم بهش اضافه کنین.

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

۲. خونواده همسرتون رو دوست بدارین

ازدواج یعنی پیوند دو خونواده؛ این فقط زندگی خودتون و همسرتون نیس که با ازدواج به همدیگه پیوند می خوره، بلکه با این وصلت به خونوادهای همدیگه هم پیوند می خورید. پس، باید بتونین خونواده همسرتون رو درست مثل خونواده خودتون دوست بدارین. اگه نسبت به خونواده همسرتون رفتار شایسته ای نداشته باشین، کم کم بین شما و همسرتون فاصله خواهد افتاد. حتی اگه در موضوعی حق با شماس، بازم نباید در مقابل خونواده همسرتون خشم بگیرین. همونجوریکه قابل پیش بینیه، همسرتون طرف خونواده اش رو خواهد گرفت و شما با این بی احترامیا فقط خودتون رو از چشم اون میندازین. پس اجازه ندین که عصبانیت و بی احترامی بر زندگی مشترک تون سایه بیفکند. اگه در رفتارتون بی ملاحظگی کردین، سعی کنین به همسرتون نشون بدین که قصد دارین اشتباهات تون رو جبران کنین.

۳. واسه حل مشکلات تون با همدیگه دعوا کنین، اما از نوع صلح آمیز

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

مریضی راهکاریه که بدن در جهت نابودی عوامل مریضی زا در پیش میگیره. پس، میشه گفت دعوا هم راهکاریه که زن و شوهر طبق حل مشکلات شون بهش متوسل می شن. البته ، منظور از دعوا اصلا جروبحث یا درگیری فیزیکی نیس، بلکه به گفت وگویی معقولانه، وَلو احساسی، بر سر حل اختلافات اشاره داره. اگه به شکلی غیرمنطقی از گفت وگوی صلح آمیز در مورد مشکلات تون شونِه خالی کنین، یقینا شرایط از چیزی که هست، خیلی بد تر میشه و چه بسا به جداییای بی مورد بینجامد. پس به جای اینکه احساسات واقعی خود رو مخفی نگه دارین و خودخوری کنین، روراست باشین و رو راست در مورد مشکلات تون صحبت کنین.

۴. احساسات واقعی تون رو روشن و روراست بگید

بنا به علل فرهنگی یا هر عامل دیگری، عده ی خیلی از آقایان در زندگی مشترک تمایل زیادی به بیان شفاف احساسات خود ندارن. فرهنگ بیشتر در خیلی از کشورها به گونه ایه که مردها تصور می کنن نباید در مورد احساسات شون صحبت کنن، چون از ارزش شون کم می شه. اما اگه احساسات تون رو مخفی کنین و روشن و رو به همسرتون انتقال ندین، مثل اینه که تیشه به ریشه ی رابطه تون میزنین. عوضش، باید احساسات تون رو، حتی اگه گفتنش واسه تون سخته، به روشنی بگید. پس بذارین همسرتون از احساسات تون خبردار شه و در همه حال، همدیگه رو از احساسات تون باخبر کنین. مطمئنا سکوتای طولانی و بروز ندادن چیزی که در درون تون میگذره، ضربه سختی به ازدواج تون وارد می کنن.

۵. زبون عشق همسرتون رو پیدا کنین

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

بیان عشق روشای مختلفی داره و هرکسی روش خاصی رو ترجیح می ده. بعضیا بیان علاقه کلامی رو پسند می کردن و دل شون می خواد کلمات و جملات محبت آمیز و یه سریای دیگه به بیان علاقه فیزیکی، مثلا نوازش شدن، تمایل بیشتری دارن. پس، سعی کنین عشق تون رو به همون روش مورد علاقه همسرتون بهش بگید. شوهری که می دونه همسرش مثلا از بیان علاقه کلامی خوشش میاد، اما از گفتن جملات محبت آمیز به زنش دریغ می کنه، سخت در اشتباهه. بعضی وقتا، به ویژه زمانی که همسرتون غمگین و بی حال وحوصلهه، با یک بوسه یا آغوش گرم غافل گیر و از عشق لبریزش کنین. وگرنه، همیشه این احتمال هست که عشق تون کم رنگ شه و طوری بین تون فاصله بیفته که خیلی راحت قابل حل نباشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی "

۶. همسرتون رو با خانومای دیگر مقایسه نکنین

حتی اگه چند سال از عمر زندگی مشترک تون میگذره، بازم ممکنه رابطه تون در خطر خطر باشه. به ویژه اگه ازدواج چندم تونه باید بیشتر حواس تون رو جمع کنین و هیچوقت همسرتون رو به بادِ مقایسه نگیرید. معمولا مثل این مقایسه ها در زمان خشم و در اوج غلبه ی احساسات بروز می کنن و همیشه ویرانگر واقع می شن. شکی نیس که همسرتون دوست نداره اونو با زنان دیگر در فامیل یا دوستان مقایسه کنین. پس هیچوقت همسرتون رو با خانومای دیگر مقایسه نکنین حتی مقایسه خوب. دفعه ی دیگری که خواستین اینجور مقایسه هایی رو به زبون بیارین، جلوی خودتون رو بگیرین و آرامش طرف مقابل رو به هم نزنید. خودتون کلاه تون رو قاضی کنین: خوش تون میاد که همسرتون شما رو با باجناق تون مقایسه کنه؟ مطمئنا نه.

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

آرامش

۷. در جروبحث به دنبال حل مشکل باشین، نه پیروزی

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

اگه هدف پایانی تون در هر جروبحثی فقط پیروز شدن و بردن دعواست، پس احتمال خیلی زیادی هست که ازدواج بی دووم و پرتنشی داشته باشین. وقتی دو نفر آدم بالغ در مورد موضوعی دعوا می کنن، باید با آرامش به دنبال راهکارهای حل مشکل بگردند، به این معنی که زن و شوهر هیچ کدوم شون نباید در دعوا به دنبال پیروزی باشن، بلکه باید در درجه اول به حل صلح آمیز مشکل شون فکر کنن. اگه فقط درگیر برنده شدن باشین، یک جروبحث ساده می تونه در صدم ثانیه به یک دعوای تموم عیار تبدیل شه. کسی که در دعوا فقط به پیروزی فکر کنه، این رو هم باید بدونه مشکلی که در مورد اون با همسرش بگومگو کرده، ادامه دار میشه و هر لحظه ممکنه گریبان ازدواج شون رو بگیره. بعضی وقتا بهتره اول به ایجاد آرامش اقدام کنین و بعد از اینکه همسرتون می دونه حق با شما بوده یا نه، مطمئن شید. جالب اینه خیلی وقتا خودِ طرف مقابل متوجه می شه که چه زمانی حق با شماس. به جای اینکه به غرور همسرتون آسیب بزنین، باید طوری رفتار کنین که خودش به اشتباهش پی ببره و با عذرخواهی به کدورتا پایان بده. اگه با این تصور وارد بحث شید، یعنی قبل از هر چیزی به دنبال حل مشکل باشین، شرایط به نفع هر دو نفرتان تغییر می کنن.

۸. همیشه سعی نکنین که همسرتون رو تغییر بدین

انتظار میره که به مرور به یک شناخت تقریبا قاطع در مورد ابعاد شخصیتی طرف مقابل برسین. مثلا همسرتون بداخلاق و عصبانیه یا خجالتی و درون گرا؟ تا زمانی که شخصیت اون به شما یا بقیه آسیبی نمی زنه، نباید همیشه سعی کنین که اخلاق هاش رو تغییر بدین یا مثلا همیشه در بین جروبحث بهش بگید که باید خودشو عوض کنه. به جای این سعیای بی مورد، همسرتون رو همون طوری که هست، دوست بدارین و حتما علاقه تون رو بگید تا عشق تون به همدیگه محکم تر شه. اما اگه رفتار غلطی رو در همسرتون می بینه که احتیاج به اصلاح داره و به نفع خودش و اطرافیانشه که در اون رفتارِ به ویژه تجدیدنظر کنه، بازم باید این موضوع رو با لحن خیلی با احتیاط و در زمان مناسب با اون در بین بذارین تا نتیجه برعکس نگیرید.

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

۹. از واسه اشتباهات تون عذرخواهی کنین

۱۰ نکته موثر که مردها واسه داشتن ازدواج موفق باید بدونن آموزشی

همه ما بعضی وقتا در زندگی اشتباه می کنیم، اما با عذرخواهی و بیان پشیمانی میشه به خیلی از مشکلات زناشویی سروسامان داد، این درحالیه که خیلی از آقایان تمایل زیادی به گفتن این جمله که «واقعا متأسفم این جوری شد!»، ندارن. عذرخواهیِ صمیمانه و از ته قلب سریع ترین راه حل جهت رفع دل خوریا و کدورت هاست و موجب بازسازی روابط زخم خورده می شه. یادتون باشه که وقتی عذرخواهی می کنین، معذرت تون حقیقی و از روی راستی باشه. با عذرخواهی قراره به همسرتون نشون بدین که خودتون عمیقا باور دارین باید واسه اشتباه تون معذرت بخواهید. اما حواس تون رو جمع کنین که عذرخواهی خود رو با دنباله های اضافی مثل «خیلی متأسفم، اما تو...» از کارایی ساقط نکنین. فقط از واسه اشتباه تون معذرت بخواهید و بعد به همسرتون فرصت بدین تا شما رو ببخشد.

۱۰. واسه بازسازی رابطه زخم خورده ی خود دست از سعی ورندارید

ممکنه در قسمتی از زندگی مشترک خود، حتی برخلاف نظر همسرتون، احساس کنین که دیگر نمی تونین ازدواج تون رو به هیچ طریقی حفظ کنین. شاید بعضی وقتا حق با شما باشه، اما این رو هم بدونین که اگه به دنبال راهکارهای بازسازی رابطه زخم خورده تون بگردید، شاید راه حلی واسه ادامه زندگی مشترک تون هست. پس به جای اینکه بدون سعی کافی فورا دست روی گزینه طلاق بذارین، با همسرتون به یک مشاور خونواده مراجعه کنین. مطمئنا با عمل به پیشنهادای مشاور که بی طرفانه و از روی آگاهی به چندوچون روابط زناشویی مشورت می ده، تا حد زیادی در بهبود زندگی مشترک تون مؤثر هستش.

منبع : horizontimes.com

 


دسته‌ها: آموزشی