عزت نفس باور و باوریه که فرد نسبت به ارزش و اهمیت خودش داره. عزت نفس در کودکان اهمیت بالایی داره. تحقیقات نشون دهنده اینه که خیلی از رفتارهای آسیب زای کودکان مثل گناه کاری، مصرف سیگار، افت تحصیلی، خشونت و … به دلیل ضعف عزت نفس در کودکانه. حال مسئولیت والدین در قبال ایجاد و افزایش عزت نفس در کودکان چیه؟ چیجوری میشه عزت نفس در کودکان رو تقویت کرد؟ با ۱۰ پیشنهاد ی ما واسه ایجاد عزت نفس در کودکان همراه باشین.

۱. عقب بایستید و بذارین کود ک تون خودش تصمیم بگیره

یکی از مسئولیتای والدین واسه ایجاد عزت نفس در کودکان اینه که اونا رو واسه حضور در جامعه آماده کنن و فرد شایسته ای تحویل جامعه بدن. حتی اگه برا ی تون سخته، عقب بایستید و اجازه بدین کود ک تون خطر کنه، انتخاب کنه، مشکلاتش رو خودش حل کنه و به تلاشش احترام بذارین.

۲. مضرات تشویق بیشتر از حد کودکان بیشتر از امتیازات اینه

عزت نفس از احساس امنیت، عشق و افزایش صلاحیت فرد واسه انجام کارای جور واجور سرچشمه میگیره. کودک باید با سعی و صرف وقت توانایی خود رو بهتر کنه. تشویق کودکان وقتی که کاری رو خوب انجام میدن، خوبه. ولی مضرات تشویق بیشتر از حد کودکان بیشتر از امتیازات اینه. وقتی که به کودک تون می گین که این کار رو خارق العاده و بی مشکل انجام دادی، باعث میشید سطح توقع کودک از خودش کم بشه. پس کودک فشار بیشتری به خودش نمی آورد. در حالی که اعتمادبه نفس از راه تمرین و تکرار، شکست و سعی دوباره به وجود میاد.

سارا که چار پسر یک تا نه ساله داره، باور داره تعریف و تعریف همیشگی از کودکان، باعث نابودی عزت نفس اونا می شه. وقتی که کودکان فکر کنن کاری رو بی مشکل انجام دادن، ممکنه به دنبال این تصور دیگر تلاشی واسه بهتر شدن نکنن. یا سعی کنن همه کارا رو بی مشکل بکننن که این هدف با توجه به سختی بعضی از کارا غیرممکنه. تشویق بیهوده ی کودک باعث گمراهی اون می شه. مثلا اگه بچتون کلمه ای رو اشتباه تلفظ کنه و شما بگید که تلفظ اون عالیه، دیگر کودک نمیتونه به غریزه ی خود اعتماد کنه. به مرور می فهمه تعریف و ستایش شما فقط یک دروغ توخالیه.

۳. بذارین کودک تون خطرات یا اشتباهات کوچیک رو تجربه کنه

۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان آموزشی

زمانی که کودک تون اشتباهات کوچیکی انجام می ده، عقب بایستید و دخالت نکنین. ویکتوریا اسپویک مدیر عامل شرکتی در مورد ی خدمات مراقبتی از کودکان و مادر ۸ بچه می گه: واسه ایجاد اعتمادبه نفس در کودکان، اونا باید تصمیم بگیرن، فرصتای خود رو امتحان کنن و مسئولیت کارای خود رو به عهده بگیرن. در حالی که خیلی از والدین همیشه مانع از سعی و شکست خوردن کودک شون می شن.

۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان آموزشی

اسپویک می گه: یک بار پسر دو ساله ام (فریزر) یک بطری آب پرتقال در دست داشت و میخواس اونو در لیوانی بریزه. من به جای اینکه کاری انجام بدهم، فقط ایستادم و نگاه کردم. با اینکه آب پرتقال روی زمین می ریخت، ولی فرصت امتحان کردن رو از اون نگرفتم. بعد بهترین بخش کار فرا رسید. اون از پیشخدمت خواسته یک دستمال کرد و با اون شروع به تمیز کردن آب پرتقال روی زمین کرد. اون تونست مشکل خودشو مثل بزرگسالان حل کنه.

۴. بذارین کودک خودش انتخاب کنه

اسپویک می گه: وقتی کودکان تصمیماتی بگیرن که مناسب سن شونه، احساس قدرت می کنن. کودکان از دو سالگی کم کم به نتایج تصمیمات شون فکر می کنن. زمانی که کودکان فرق سرما و گرما رو فهمیدن، بذارین خودشون لباس شون رو انتخاب کنن. اونا باید بتونن از بدن خود مراقبت کنن و مسئولیت تصمیمات شون رو قبول کنن.

۵. بذارین کودک تون در کارای خونه کمک کنه

۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان آموزشی

واسه تقویت عزت نفس در کودکان به اونا فرصت بدین تا لیاقتای خود رو نشون بدن و احساس کنن کمک شون باارزشه. مثلا وقتی که در سنای خردسالی هستن، از اونا بخواهید در آشپزی، منظم کردن میز و تخت شون کمک کنن.

۶. اونا رو تشویق کنین تا علایق شون رو با اشتیاق دنبال کنن

یکی از راه های افزایش اعتمادبه نفس در کودکان تشویق اونا به پیگیری علایق شونه. اونا رو تشویق کنین تا کار موردنظرشان رو به انتها برسانند. مهم نیس که کار دلخواه چیه. این کار می تونه حتی پشت سر گذاشتن مراحلی در یک بازی ویدئویی باشه. مهم اینه که اونا به کاری که شروع کردن بچسبند و اونو به پایان برسانند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی "

۷. نگران شکست خوردن کودک تون نباشید

۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان آموزشی

اگه کودک تون از تیم فوتبال مدرسه کنار گذاشته شه یا نتونه جدول ضرب رو به خاطر بسپارد چه واکنشی نسبت بهش دارین؟ خیلی از والدین فکر می کنن جنگیدن و شکست خوردن باعث کاهش عزت نفس کودک می شه. در حالی که این اتفاق یک فرصت طلایی واسه ساختن عزت نفس کودکه.

۸. به کودک تون ثابت کنین که عشق و علاقه تون بهش بی قید و شرطه

۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان آموزشی

کاری کنین کودک تون بدونه عشق و علاقه تون بهش بی قید و شرطه و در اثر شکست و تصمیمات اشتباهش از بین نمی ره. اگه شما تأکیدتان فقط روی کارکرد کودک باشه، اون فکر میکنه علاقه تون بهش فقط واسه کارنامه ی تحصیلی یا موفقیت ورزشیه. پس می تونین در مورد تربیت فرزندان بیشتر بخونین.

۹. مطمئن شید که اهداف کودک تون با توجه به توانایی هاش قابل دستیابیه

بعضی وقتا که کودک با شکست روبه رو می شه، ممکنه احساس ناامیدی کنه. در این شرایط والدین باید سعی کنن تا اعتمادبه نفس از دست رفته ی کودک رو بهش برگردانند. سارا این اتفاق رو در زمانی که کودکش الکس کلاس دوم بود فهمید. الکس نمی تونست کتابش رو خوب بخونه و این موضوع باعث شد تا احساس شکست و ناامیدی کنه. مادرش واسه اون کتابایی خرید که کمی از سطح تواناییای الکس پایین تر بود. الکس هر دو روز یک کتاب رو بدون هیچ مشکلی تموم می کرد. این کار باعث شد تا الکس سعی بیشتری واسه خوندن بکنه و در آخر مزد سخت کوشی خود رو بگیره.

۱۰. زمانی که کودک تون موفقیتی گرفت، از اون تعریف و تعریف کنین

تعریف نابه جا یا بیشتر از اندازه می تونه واسه کودک مضر باشه. ولی وقتی کودک تون موفقیتی به دست آورد، تعریف و تعریف از اون می تونه به درد بخور باشه و باعث تقویت عزت نفس اون شه.

یک راه مؤثر تهیه ی پوشه ایه که کودک بتونه در اون کارتای تشویقش رو نگه داره. وقتی کودک تونست به موفقیتی برسه نوشته یا کارتی بهش داده شه که کارکرد اونو تشویق کنه. این کار به کودک یادآوری می کنه که تلاشش با پاداش جبران می شه. زمانی که کودک موفقیتی گرفت فقط به گفتن آفرین اکتفا نکنین، با گفتن جزئیاتی از اون تعریف کنین. اگه کودک در کاری شکست خورد می تونه اون تشویقا رو دوباره بخونه و سعی کنه دوباره به موفقیت برسه.

یک روش دیگر که اثر بالایی داره تعریف غیرمستقیم از کودک تونه. مثلا اگه کودک تون موفقیتی گرفت یا کار خوبی انجام داد، می تونین در صحبت با دوستان و اقوام طوری که کودک تون حرفاتون رو ، به تعریف و تعریف از اون بدین.

مواردی که باید در مورد کود ک تون در نظر بگیرین

اینجا به مواردی اشاره می کنیم که باعث افزایش عزت نفس در کودکان می شن.

کاری کنین که کودک تون احساس خاص بودن کنه

بسیار مهمه که به کودک تون کمک کنین تا استعدادها و تواناییای خود رو کشف کنه و واسه اونا ارزش قائل شه. در عین حال بهش یاد بگیرین که احساس خاص بودن به معنای برتری اون نسبت به بقیه نیس.

کودک تون رو تشویق کنین تا اهدافش رو دنبال کنه

به کودک تون یاد بگیرین که واسه رسیدن به اهدافش سعی کنه و اگه موفقیتی گرفت، از اون احساس رضایت و غرور کنه. واسه اون شرایطی به وجود بیارین تا بتونه واسه موفقیت سعی کنه.

کودک تون رو به سعی تشویق کنین

کودک تون رو تشویق کنین تا مسائل رو به روش خودش حل کنه، با رقابتا رو به رو شه و خطرایی رو قبول کنه و در انجام کارا سعی به خرج بده.

منبع : todaysparent

 


دسته‌ها: آموزشی