اگه درون گرا یا خجالتی هستین، پس شاید از ایستادن جلوی مخاطبانی گرچه کم هم می ترسین. حتی فکر کردن به اینجور موقعیتی هم باعث وحشت و اضطراب شما می شه. اما اگه تصمیم گرفتین که در کار خود پیشرفت کنین، مجبورید واسه یک یا دوبار هم که شده جلوی مخاطب بایستید و سخنرانی کنین. ۱۰ نکته کلیدی این مقاله به افراد درون گرا کمک می کنه تا مهارتای ارتباطی و زبانی خود رو بهبود بخشند.

 

بر ترس خود پیروز شدین و روی فاکتورهای کلیدی که در ایجاد یک رابطه موثر نقش دارن، تمرکز کنین. شاید نتیجه دقیقا همون چیزی نباشه که بقیه توقع دارن، اما مهم اینه که شما سعی خود رو می کنین. درسته که شما خجالتی هستین و قرار گرفتن در جمع شما رو عصبی می کنه، اما رعایت کردن این چند نکته باعث می شه از صحبت کردن لذت ببرین و چیزایی به دست بیارین که شاید در موقعیتای دیگر امکان تجربه اونا وجود نداشته باشه.

صاحبان کسب وکار سفیران کار خود هم هستن و واسه موفقیت در کار بعضی وقتا لازمه روی سِن برن و سخنرانی کنن. اگه درون گرا هستین، حتی فکر صحبت کردن جلوی جمع هم باعث می شه خود رو از بقیه مخفی کنین، ولی چاره ی کار چیه؟ واقعا، افرادی که در جمع خیلی شیوا، روان و راحت صحبت می کنن، افراد خارق العاده ای نیستن، اونا فقط سخت کار می کنن و میدونن چیجوری درمورد موفقیتایی که تا به حال داشتن صحبت کنن. کاری که شمام مطمئنا از پس اون برخواهید اومد.

۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی " آموزشی

۱. اصل اول آمادگیه

زمانی رو واسه آماده کردن متن سخنرانی بذارین و با استفاده از داستان، مثال و استفاده از دیگر روش ها مثل عکس و پاورپوینت، فضای دلنشینی رو واسه مخاطبان جفت و جور کنین. می تونین از تجربه سخنرانان بزرگ و یا تماشای فیلم سخنرانی اونا هم استفاده کنین. حتی اگه لازمه متن سخنرانی اونا رو ببینین تا با نحوه ی اجرای اونا آشنا شید. بعد از آماده کردن متن سخنرانی وقت اون رسیده که با صدای بلند اونو بخونین؛ این کار رو تا تسلط کامل بر متن ادامه بدین.

۲. بر نکات مثبت تاکید کنین

به عنوان یک سخنران نقاط قوت و ضعف خود رو بشناسین. سعی نکنین خود رو عوض کنین یا کسی بشین که نیستین. روی مواردی تمرکز کنین که معمولا در انجام اونا موفق تر هستین، اگه فرد شوخ طبعی هستین یا خوب قصه تعریف می کنین یا معمولا در طبقه بندی کردن مطالب و توضیح ایده های پیچیده موفق عمل میکنین، همون کار رو انجام بدین.

۳. روی مخاطب سرمایه گذاری کنین

۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی " آموزشی

به این فکر کنین که مخاطب دوست داره چی . دوست داره کدوم مشکلش حل شه؟ چه انتظاری از گوینده داره؟ پس همون چیزی رو ارائه بدین که مخاطب می خواد و احتیاج داره. مخاطب شما باید دلیلی واسه گوش دادن داشته باشه. نکاتی رو در اول سخنرانی مطرح کنین که احتمال میدید، واسه مخاطب جذابه. این روش به مخاطب می فهماند که به چه دلیل باید به این سخنرانی گوش بده و قراره با گوش دادن چه اطلاعاتی رو به دست بیاره.

۴. با شخصیت خود روی سِن رابطه برقرار کنین

۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی " آموزشی

مهم نیس که شما چیجوری فکر می کنین، باید بدونین ایراد یک سخنرانی مثل اجرای یک نمایشه. حتی اگه در بین اجرا احساس می کنین با خودِ واقعی خود فاصله گرفتین، بهش اهمیتی ندین، فقط سعی کنین با همون شخصیتی که روی سن هست، رابطه برقرار کنین. در این روش، شما ممکنه نیمه ی برون گرای خود رو کشف کنین. نیمه ای که تا پیش از این با اون روبه رو نشده بودین. همه این موارد فرصت چشیدن حس آزادی و هیجان رو به شما میده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان

۵. راحت باشین

مکانی که قراره در اونجا سخنرانی کنین رو از قبل، بازدید کنین. این کار باعث می شه در روز برگزاری مراسم، احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشین. پیشنهاد می کنیم چندنفر از دوستان نزدیک و اعضای خونواده رو که حضور اونا باعث دلگرمی و تشویق شما می شه، واسه مراسم دعوت کنین. البته ممکنه شما اینقدر درگیر سخنرانی شید که حتی اونا رو در زمان سخنرانی نبینید! با این حال حضور اونا می تونه موجب دلگرمی شما باشه.

۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی " آموزشی

۶. به ظاهر خود اهمیت بدین

نحوه ی لباس پوشیدن، یکی از مهمترین کلیدهای اعتماد به نفس در روز سخنرانیه، پس از اون غافل نشید. به این فکر کنین که داشتن بهترین لباس و آرایش چه حسی رو در شما زنده می کنه. وقتی ظاهر خوبی دارین، احساس خوبی هم دارین. اگه امکان پوشیدن لباس اسپرت دارین، بهتره این کار رو بکنین، بعضی وقتا پوشیدن یک لباس غیررسمی ، احساس بهتری به شما می ده. قضاوت ساده مخاطبان طبق ظاهر شمان. به یاد داشته باشین، هر لباسی پیامی داره، پس لباسی انتخاب کنین که پیام مورد نظر شما رو منتقل کنه.

۷. با لبخند شروع کنین

۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی " آموزشی

تحقیقات نشون می ده، لبخندزدن حتی به طور مصنوعی می تونه موجب شادی افراد شه. بخاطر این سخنرانی خود رو با لبخند شروع کنین. خیلی از مخاطبان هم ممکنه در جواب به لبخند شما، لبخند بزنن. این کار باعث احساس شادی، اعتماد به نفس و در آخر ایجاد رابطه می شه.

۸. با یک داستان شروع کنین

شروع سخنرانی با داستان، یک شروع فوق العاده رو رقم میزنه. شروع سخنرانی با تعریف داستان نه تنها باعث جذابیت موضوع می شه، بلکه توجه مخاطب رو هم جلب می کنه. ملاک موفقیت یک سخنرانی، به دست گرفتن کنترل احساسات شنوندگانه، پس با برانگیختن احساسات مخاطبان، سعی کنین اونا رو به موضوع علاقه مندتر کنین. شروع کردن سخنرانی با داستان، جدا از اینکه ایجاد یک رابطه نزدیک با مخاطب، واسه انتقال تجربیات هم روش مناسبیه.

۹. به بقیه اجازه صحبت بدین

درزمان سخنرانی، با مطرح کردن سوال و مخاطب قرار دادن شنوندگان رابطه بهتری رو برقرار کنین. مطرح کردن سوال نه تنها موجب فعال شدن شنوندگان می شه، بلکه به شمام کمک می کنه با ایجاد یک رابطه دو طرفه، نا آرومی و اضطراب خود رو کم کنین. اگه زمان کافی دارین مطمئن باشین، آماده کردن یک سناریوی مخاطب محور، هدف شما رو روشن تر به نمایش می ذاره.

۱۰. زمانی رو واسه استراحتِ خود بذارین

۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی " آموزشی

سخنرانی کردن، به ویژه در افراد درون گرا انرژی خیلی از فرد میگیره. به خاطر این پیشنهاد می شه افراد درون گرا زمانی رو قبل و بعد از سخنرانی واسه استراحت به خود اختصاص دهند تا انرژی لازم رو واسه کار کسب کنن.

واسه آشنایی با نکات دیگر مقاله می تونین ویدیو زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

اگه شمام تجربه ای در این مورد دارین، خوشحال میشیم با ما در بین بذارین.

دسته‌ها: آموزشی