۱. تغییرات کوچیک بسازین

۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده آموزشی

می تونین با ایجاد تغییرات کوچیک و مثبت به خودتون کمک کنین تا دوباره از زندگی لذت ببرین. کمی سالم تر غذا بخورین، کمی بیشتر ورزش کنین یا مثلا به چند عادت ساده ی کارامد روی بیارین تا حس و حال خوشایندتری پیدا کنین. واسه ایجاد اینجور تغییراتی مطمئنا به اندازه ای انگیزه احتیاج دارین، اما نه انگیزه خیلی خیلی زیاد. فقط باید دست به کار شید. همین که شروع کنین و یک حرکتی از خودتون نشون بدین کافیه تا نیرو بگیرین. با این راه حل خیلی زود خودتون رو در راهی پیدا می کنین که در هر قدمش یک تغییر مثبت انتظارتان رو می کشه.

۲. افکار منفی رو از خودتون دور کنین

افکار منفی مانع رضایت از زندگی می شن. نمی تونین توقع داشته باشی که همیشه منفی بافی کنین، اما بازم از زندگی آخر لذت رو ببرین. قصد دارین به منفی بافی ادامه بدین یا اینکه به زندگی عشق بورزید و از زنده بودن تون لذت ببرین؟ خلاصه اینکه انتخاب با خودتونه. باید هوشیار باشین و هر وقت افکار منفی به سراغ تون اومدن، این افکار تخریب کننده رو دور بندازین و افکار مثبت رو جانشین شون کنین.

۳. ورزش کنین

۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده آموزشی

عده ی خیلی از مردم هیچ علاقه ای به ورزش کردن ندارن، اما واقعا نباید از معجزات فعالیتای جسمی و فواید ورزش غافل شد. خیلی از افراد، با انگیزه داشتن اندام قشنگ تر ورزش می کنن، در حالی که فواید ورزش کردن فقط به زیبایی ظاهری محدود نمی شه. ورزش یک فعالیت سرگرم کننده ی شادی آوره که باعث می شه جدا از اینکه احساس سلامتی و انرژی، دیدگاه مثبت تری نسبت به زندگی پیدا کنین. اگه اهل ورزش کردن نیستین، می تونین با روزی ۱۰ دقیقه حرکات ساده ی ورزشی شروع کنین تا ببینین چه قدر زندگی تون پُرانرژی تر میشه.

۴. نیمه ی پُر لیوان رو ببینین

هر اتفاقی که در زندگی میفته، یک وجه مثبت هم داره. اگه بتونین این وجه مثبت رو ببینین، دیگر از زمین و زمان شاکی نباشید. اینترنت منزل تون قطع شده؟ اشکالی نداره، عوضش می تونین با همسر و فرزندان تون وقت بگذرونین و از جمع خانوادگی تون لذت ببرین. دختر کوچیک تون سعی داره اسباب بازی مورد علاقه اش رو با جاروجنجال از دست برادر کوچیک ترش دربیاورد؟ بازم جای نگرانی نیس، چون که می تونین با استفاده از این فرصت فوق العاده به بچه دلبندتان یاد بدین چیجوری اسباب بازی هاش رو با برادرش شریک شه.

۵. قدر عزیزان تون رو بدونین

۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده آموزشی

واسه بودن با عزیزان تون وقت بذارین تا لذت بیشتری از زندگی ببرین. مثلا با همدیگه کتاب بخونین، فیلم تماشا کنین، غذا بخورین، پیاده روی برید و در کل خوش بگذرونین تا زندگی واسه تون لذت بخش تر شه. قدر عزیزان تون رو بدونین و واسه اینکه در کنارشون باشین، از هیچ فرصتی دریغ نکنین. اگه خیلی وقته به خونواده و دوستان تون سر نزده اید، همین امروز سراغ شون رو بگیرین. اگه امروز فرصت ملاقات شون رو ندارین، کمه کم یک پیام محبت آمیز واسه شون بفرستید یا اصلا تلفن بزنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته کلیدی بهبود مهارت سخنرانی در افراد درون گرا و خجالتی "

۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده آموزشی

۶. علائق تون رو دنبال کنین

شمام از اون دسته افرادی هستین که از دنبال کردن علائق تون می ترسین و انجام دادن شون رو همیشه به تعویق میندازین؟ عاشق نویسندگی هستین و هنوز هیچ قدمی در این مورد ورنداشته اید؟ فرقی نمی کنه به چه فعالیتی علاقه دارین، فقط باید علاقه تون رو هرچه هست با انرژی دنبال کنین. اگه علاقه خود رو نمی شناسید، باید یه مدت وقت بذارین و با جست وجو و امتحان کردن فعالیتای جدید به فعالیت مورد علاقه تون پی ببرین. مطمئن باشین وقت گذاشتن واسه این کار، ارزشش رو داره. اگه کاری رو که عاشقش هستین انجام بدین، زندگی تون پُرانرژی تر میشه.

۷. با افراد باانگیزه کار کنین

۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده آموزشی

کار کردن با افراد بی انگیزه و کم حوصله ای که عادت به منفی بافی دارن، می تونه روی طرز نگاه تون نسبت به زندگی اثر بد بزاره. اما اگه با افرادی کار کنین که وظایف شون رو پُرانرژی و با انگیزه انجام میدن، خودتون هم مثل این افراد از احساس شور و هیجان پر میشید. پس اگه در انتخاب شرکای کاری خود آزادی عمل دارین، حتما همکارانی رو جست وجو کنین که در انجام وظایف شون از روحیات مثبت بهره مند باشن تا بتونین از کار با اونا لذت ببرین.

۸. از بازخوردهای بقیه بهره ببرین

از خونواده، دوستان، همکاران و در کل دور و بریا بخواهید که نظرشون رو در مورد شما بگن. اگه بازخورد منفی اما سازنده دریافت کردین، سعی کنین از انتقادات اونا واسه اصلاح قدمایی که برمی دارین، کمک بگیرین. اگه هم بازخوردهای مثبت دریافت کردین، لذت ببرین و سپاس گزار باشین.

۹. به خودتون استراحت بدین

۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده آموزشی

شاید بعضی وقتا احساس کنین که همه انرژی بدن تون تخلیه شده و دیگر به هیچ کاری تمایل ندارین. در اینجور شرایطی پیشنهاد می شه اگه فرصتش رو دارین، کمی به خودتون استراحت بدین و یه مدت از جای همیشگی و روال روزمره فاصله بگیرین. مثلا به طبیعت گردی برید، درباره زندگی تأمل کنین و زیباییای دور تون رو ببینین، نقاشی بکشین، دست به ایجاد بزنین و چیزی ایجاد کنین، خوش بگذرونین، استراحت کنین یا اصلا هیچ کاری انجام ندین. بعد از اینکه دوره فراغت تون تموم شد، می بینین که چقدر همه چیز واسه تون دلچسب تر شده و دیدگاه مثبت تری نسبت به زندگی پیدا کردین.

۱۰. به بقیه کمک کنین

تا جایی که از دست تون برمیاد به بقیه کمک کنین. حتی یک کمک کوچیک می تونه سازنده و مؤثر باشه. به دنبال راه حلی باشین تا واسه افرادی که دوست شون دارین کاری انجام بدین که خوشحال شون کنه. خیلی عالیه اگه در اوقات فراغت تون به طور داوطلبانه در فعالیتای خیرخواهانه شرکت کنین. مطمئن باشین که زندگی تون با کمک کردن به بقیه خیلی جذاب تر میشه.

منبع : zenhabits

 


دسته‌ها: آموزشی