ممکنه ادعا کنین همیشه تعداد افرادی که هوش متوسط دارن بیشتره؛ در حالی که واقعیت اینه که این افراد فقطً صدای بلندتری دارن. افراد باهوش ذکاوت خودشون رو به رخ بقیه نمی کشند چون که هوش زیادشون به نظرشون طبیعی میاد و تنها سعی شون اینه که بدون جلب توجه آزادانه زندگی کنن. شاید شما اسم این رو تواضع یا سادگی و اخلاق خوب بذارین، اما این افراد در حالت عادی ً متوسط و معمولی به نظر بین تا یک روز یهو شما رو با جرقه ای از هوش شون حیرت زده می کنن. در این مقاله با ۱۰ ویژگی رفتاری آدمای باهوش آشنا میشید.

 

۱۰ ویژگی رفتاری آدم های باهوش آموزشی

۱. جغد شب ان

تحقیقات نشون داده، افرادی که شب رو تا دیروقت بیدار می مونن و به کاراشون می رسن و شبا بیشترین میزان کار به درد بخور رو دارن نسبت به افراد سحرخیز دارای آی کیوی بالاتری هستن. البته باید گفت که بیدار ماندن تا نیمهای شب، فی نفسه شما رو آدم باهوشی نمی کنه! این افراد واسه شون راحت تره که شبا بیدار بمونن و به وبگردی، مطالعه و یادگیری مطالب جدید بدن. چون این یادگیریا در پشت صحنه اتفاق میفته، علم و مهارت هاشون معمولاً واسه بقیه عجیبه.

۲. ساکت ان

همه فکر می کنن آدمای ساکت درونگرا هستن و از نگاه روابط اجتماعی ضعیف عمل میکنن. این همیشه درست نیس. نمیشه گفت که همه آدمای ساکت باهوش ان، بلکه افراد باهوش سعی می کنن اگه موقعیتش جفت و جور باشه گوشه ای ساکت بشینن. این افراد به حرفایی که زده شده گوش میدن، فکر می کنن و خود رو واسه جواب آماده می کنن و همیشه سکوت رو به گفتگوهای بی هدف ترجیح میدن.

۳. از مشکلات شون فرار نمی کنن

یک فرد باهوش اجازه نمی ده مشکلات زیادی که در زندگی اش هست اونو شکست بده. اون پیش از اینکه مشکلاتش از کنترل خارج شن، اونا رو اولویت بندی کرده و با اونا دست و پنجه نرم می کنه. اگه شما خیلی راحت با مشکلاتتان روبرو میشید، رقابتای زندگی رو با آغوش باز قبول می کنین و همیشه روی لبه حاشیه ی امن زندگی حرکت می کنین، به نظر میاد بسیار آدم باهوشی هستین.

۴. دوستان باهوش و خلّاقی دارن

دوستانی که در کنار خود دارین همیشه نشون دهنده ی بخشی از شخصیت شمان. افرادی که هوش استثنایی دارن، دایره ی دوستان شون رو هم از بین افراد باهوش، بافرهنگ و خلّاق انتخاب می کنن. همیشه استثناهایی هم بر این هست. اما اگه ۸۰٪ از آدمای زندگی تون آدمای باهوش و جالبی هستن، احتمال میره که شمام جزو دسته افراد باهوش قرار بگیرین.

۱۰ ویژگی رفتاری آدم های باهوش آموزشی

۵. واسه کامل شدن سعی می کنن

هوش زیاد رو نمیشه از ظاهر فرد و یا فقطً صحبت هاش دریافت، بلکه میشه اونو در اینکه این افراد چیجوری با خود رفتار می کنن جست. افراد باهوش همیشه به دنبال تکامل هستن، به همین دلیله که هر بار که اونا رو ملاقات می کنین متوجه تغییرات و پیشرفتای کوچیکی در اونا میشید. این ذهنیّت کمال گرا در تموم جنبه های زندگی افراد باهوش خود رو نشون می ده؛ در ظاهرشون که سعی می کنن همیشه در بهترین حالت خود باشن؛ سعی واسه اینکه فن بیان خوبی داشته باشن و یا این که ساعتا تمرین می کنن تا در گلف و یا پرتاب دارت بهتر شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته کلیدی واسه ایجاد عزت نفس در کودکان

۶. از خود انتقاد می کنن

همه ما همه جا افراد خودشیفته ای رو می بینیم که منظم در مورد اینکه چقدر خوب هستن به خودشون و بقیه دروغ میگن. پس اگه در این بین فردی رو ببینیم که انتقادپذیره و مرتباً خودشو نقد می کنه نفس راحتی می کشیم. همین امر که فردی به دنبال فخر فروشی و تحت اثر قرار دادن بقیه نیس و پیوسته به دنبال عیبای خود و اصلاح کردن اون هاست، هوش اونو نشون می ده.

۷. دوست دارن مطلع باشن

افراد باهوش همیشه از تازه ترین خبره ها در موردای جور واجور آگاه ان و همیشه به دنبال افزایش ذره به ذره اون هستن. اخبار داخلی و خارجی رو دنبال می کنن و سعی می کنن یاد بگیرن واسه بهبود مسائلی که مستقیماً به زندگی شون مربوطه چه قدمی بردارن. هدف همیشگی این افراد یادگیری چیزای جدید، جمع کردن اطلاعات و افزایش مهارت هاشونه. اونا هیچوقت بیکار نمی شینن و همیشه راهی واسه مشغول بودن خود پیدا می کنن.

۸. پیوسته مشغول انجام کارای جور واجور هستن

یک شاخص خوب واسه شناختن فرد باهوش اینه که همیشه به طور با هم مشغول انجام چند پروژه و فعالیت هستن. زبون انگلیسی شون رو تقویت می کنن، دستورالعمل تعمیر شیرآب خونه رو می خوندن، کلاس ورزش می رن، دستور پخت غذاهای جدید رو یاد می گیرن و یا مشغول جمع آوری کتابای مربوط به معماری قرون وسطی هستن. درحالی که خیلی از افراد دوست دارن شغلی داشته باشن، افراد باهوش به دنبال پر کردن وقت آزادشان با فعالیتای مفیدی هستن که اونا رو در راه پیشرفت و یادگیری بذاره.

۱۰ ویژگی رفتاری آدم های باهوش آموزشی

۹. سؤالای مناسب می پرسند

وقتی با فرد باهوشی صحبت می کنین اون همیشه وسط حرف شما نمی پرد و با سروصدای زیاد سعی نمی کنه مکالمه رو به تنهایی به دست گیرد. افراد باهوش معمولاً به آرامی گوش میدن و ممکنه لحظاتی واسه فکر کردن به چیزی که شما گفتین سکوت کنن اما در جای درست سؤالی می پرسند که دقیقاً در جای درست پرسیده شده. به شما مشاورهای مفیدی میدن یا راه مکالمه رو به سمتی می برن که خودتون به نتیجه مطلوب برسین. اگه دوستان تون از هم صحبتی با شما لذت می برن و به شما گفتن که شنونده ی خوبی هستین، شما شایدً بهترین و باهوش ترین دوست اونا بودین.

۱۰. تصور نمی کنن که خیلی باهوش ان

به دلیل وجود واقعیتی به نام اثر دانینگ-کروگر افرادی که از سطح پایینی از هوش و لیاقت برخوردارن معمولاً در بیان تواناییای خود بزرگ نمایی می کنن، درحالیکه افراد باهوش تواناییای خود رو دست کم می گیرن. دلیل این اینه که شما هرچقدر باهوش باشین متوجه میشید فاصله شما با کمال چقدره و هیچ وقت از سطح رشد و پیشرفت خود احساس رضایت نمی کنین.

هوش واقعی هیچ وقت از دید بقیه دور نمی موند. اینطور نیس که افراد باهوش همیشه در حال معمولی نشون دادن خود باشن، بلکه اونا فقط هوش خود رو به رخ بقیه نمی کشند و با اون خودنمایی نمی کنن. گرچه این ده نشونه خیلی راحت چهره ی واقعی اونا رو نشون می ده.

منبع : lifehack

دسته‌ها: آموزشی