«کار احمقانه، کاریه که احمق می کنه.» طنز بزرگ شخصیت فارست گامپ، در عمقِ گفته های ساده اش پنهون بود. فارست گامپ به یه جور مقابل شخصیت «پیتر سِلرز» در فیلم سنتی حضور قرار داشت. در اون فیلم، همه فکر میکردن که آقای شانسِ باغبان (شخصیت اصلی فیلم) فوق العاده زرنگه، اما واقعا اون احمق بود، البته احمقی که می تونست غیرممکنا رو ممکن کنه.

۱۰ ویژگی رفتاری آدم های زرنگ آموزشی

۱۰ ویژگی رفتاری آدم های زرنگ آموزشی

در این مقاله درباره ۱۰ ویژگی رفتاری آدمای زرنگ می خونین.

 

اگه نمی دونین، باید بگم جمله گامپ به این معنیه: شما همون کاری هستین که انجام میدید. یعنی دیگر، مهم نیس که فکر کنین چقدر زرنگ هستین یا باید باشین، اگه همیشه کارای ساده لوحانه انجام میدید، پس هنوز ساده لوح هستین.

واسه آشنایی با خلاصه ای از مقاله می تونین ویدیو زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

مطمئنم این حرف به آدمای اهل نزاکت کلامی که می خوان هیچ حرفی به هیچ کسی بر نخورد و همیشه می خوان زهر کلمات رو بگیرن، برمی خورد. می خواید بدونین به چه دلیل همچین چیزی می گم؟ پس گوش کنین: کار احمقانه کاریه که احمق می کنه. اگه نتونین در مورد موضوع مهمی مثل هوش انسانی بحث کنین، اونم فقط به خاطر اینکه می ترسین به مردم بر بخورد، مهم نیس که خودتون فکر می کنین چقدر زرنگ هستین، به نظر من خودتون رو به اعماق حماقت کشوندین!

آدمای زرنگ بسیار مهم هستن و من به شما خواهم گفت به چه دلیل. چون آدمای زرنگ، تصمیمای هوشمندانه می گیرن و این مهم ترین عامل در راه اتفاقاتیه که براشون میفته.

یکی از هوشمندانه ترین انتخابایی که می تونین انجام بدین اینه که به دنبال افراد زرنگ در روابط کاریِ خود بگردید. توجه داشته باشین، منظورم اونایی نیستن که فکر می کنن باهوش هستن، اما کارای احمقانه انجام میدن. منظورم باهوشای واقعیه. از آنجایی که ما دستگاه های هوش سنج، روی سرتون نداریم، اینا ویژگیایی هستن که میشه افراد باهوش رو طبق اونا تشخیص داد. با روشن ترین شروع می کنیم:

۱. اونا تصمیمای هوشمندانه می گیرن

افراد زرنگ میدونن که اعمالشان، عواقبی به دنبال داره. اونا میدونن که در راه کسب وکارشان، هر بار فقط یک تصمیم خوب می تونن بگیرن. یعنی، چند تصمیم هوشمندانه ی کوتاه، شما رو به قادر مطلق تبدیل نمی کنه. گرفتن تصمیمات خوب به طور همیشگی، نیازمند نظم و تمرکزه.

۲. اونا از اشتباهاتشان درس می گیرن

ما از روز اول تا آخرین نفس، هر چیزی رو در زندگی با آزمون وخطا یاد می گیریم. همه ما اشتباهاتی می کنیم، چون از راه اشتباهه که یاد می گیریم. آدمای زرنگ از اشتباهاتشان درس می گیرن. اگه با واقعیت روبرو نشید و خودتون رو رو راست قضاوت نکنین، دفعه ی بعدی، کارکرد بهتری هم نخواهید داشت.

۳. اونا همه جوابا رو در آستین ندارن

یک گفته قدیمی هست که می گه: «گروهی از آدما که توهم همه چیز دانی دارن، گروه دیگری از آدما رو که واقعا همه چیز رو میدونن، آزار میدن». عبارت جالبیه، اما اگه به دیدِ جدی بهش نگاه کنین، واقعاً توهین آمیزه! آدمای باهوش و زرنگ، احتیاجی ندارن که همیشه حقیقتِ باهوش بودن شون رو در چشم بقیه فرو کنن. اونا به اندازه کافی باهوش هستن که بدونن هنوز خیلی چیزها رو نمی دونن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ ویژگی رفتاری آدم های باهوش

۴. اونا خودشون رو با آدمای زرنگ محاصره می کنن

۱۰ ویژگی رفتاری آدم های زرنگ آموزشی
نقاشی مکتب آتن، شاهکار رافائل

هیچ آدمی، یک جزیره دورافتاده نیس. آدما شاید زرنگ باشن، اما این گروه های کوچیک هستن که کارای بزرگ می کنن. شاید استیو جابز فقید به طور دیوونه واری زیرمجموعه اش رو کنترل می کرد، اما هشت، نُه نفر در گروه رهبری اش داشت که تواناترین افرادی بودن که پیدا می شدن و به اونا آموزش می داد که با گروه های خودشون هم اینجور کاری کنن. این یعنی هوشمندانه!

۵. اونا کاردان هستن

از آنجایی که هوش آدم مزیتی تکامل پیدا کرده، بیشتر، افراد زرنگ با محیط دور و برشون سازگارترند و از این محیط واسه رسیدن به نتایج مدنظرشان، خلاقانه استفاده می کنن؛ آخرش ما حجم بزرگی از نئوکورتکس (neocortex) رو بدون دلیل تکامل ندادیم که!

می تونین به جای خوندن ادامه مقاله ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۶. اونا می تونن استدلال کنن

من تا زمانی که زنده ام، با این مسئله نمی تونم کنار بیام: بسیاری افراد، حتی زمانی که با دلایل غیرقابل انکاری مبنی بر اینکه اشتباه می کنن روبرو می شن، هم اونقدر روی نظر خود اصرار می کنن، طوری که انگار زندگی شون بهش وابسته. بدون تفکر انتقادی، استدلال منطقی، علیت و روشای علمی، ما هم اونقدر در قرون وسطی، به سر می بردیم.

۷. اونا از موجای زودگذر پیروی نمی کنن

ما در عصر طلاییِ فَده ها (چیزایی که موقتی همه گیر می شن) و شبه علم زندگی می کنیم. رو راست بگم هیچی روشن تر از چیزی که در فیلم آینده نگرانه ی Idiocracy از مایک جاج (Mike Judge) به درستی تصویر شده، در مورد حماقتی که جامعه رو به نابودی میکشونه، پیدا نمی کنین. اربن دیکشنری این فیلم رو این جور تعریف می کنه: «فیلمی که در اصل کمدی بود، اما تبدیل به مستند شد.» حقیقت داره!

۸. اونا بیش تر از داشته هاشون خرج نمی کنن

اشتباه برداشت نکنین، همه ما در دوره جوونی، بلندپروازیایی کردیم، اما به محض اینکه به چیزی که می خواید می رسین، عاقلانه نیس که با ولخرجی در زندگی، اونو بیهوده به هدر بدین.

۹. اونا بیشتر بدترین دشمن خودشون هستن

هر قدر هم که لوب پیشانی ما پیشرفته باشه، هر کسی کمه کم یک نقطه کور حسی داره که گرفتارش می کنه. بیشتر وقتا، این نقطه کور، روی دیگر همون سکه ایه که اونا رو به فردی زرنگ تبدیل کرده. مثل یین (yin) و یانگ (yang) که واسه هم وجودی به همدیگه احتیاج دارن.

۱۰. در جایگاه یک کارآفرین، همیشه هم موفق نیستن

به باور ی من، وقتی در مورد موفقیت در کسب وکار صحبت می کنیم، هوشمندی لازمه، اما کافی نیس. منظورم افرادی نیس که مردم رو سَرکیسه می کنن یا کسائی که از یک ایده ی تجاریِ هوشمندانه، ثروتی به هم میزنن. واسه راه اندازی و اداره کسب وکاری موفق در مدت طولانی، باید زرنگ باشین. تموم.

منبع : entrepreneur.com

دسته‌ها: آموزشی