افرادی که از قدرت همدلی با بقیه برخوردارن، می تونن احساسات بقیه رو احساس و اونا رو به خود جذب کنن. این افراد نسبت به دور و بریا خود حساسند و ممکنه که لحظات سختی رو واسه کنترل احساسات خود بگذرونن. ممکنه که این افراد در روبرو شدن با احساسات استرس زای بقیه دچار وحشت زدگی، افسردگی، خستگی طولانی، بی اشتهایی و مشکلات دیگر شن. اما اونا می تونن یاد بگیرن که بیشتر از حد تحت اثر احساسات بقیه قرار نگیرند. در این مقاله ۱۰ ویژگی رفتاری افراد همدل رو جمع آوری کردیم. حال ببینین که شما کدوم یک از ویژگیای زیر رو دارا هستین؟

۱. همدلان بسیار حساسند

همدلان ذات بخشنده و روح آزادی دارن و شنوندهای خوبی هستن. این افراد قلب مهربانی دارن و هر زمان که به اونا احتیاج داشته باشین، در دسترس هستن. اما این افراد خود هم از دید عاطفی حساس و آسیب پذیرند و معمولا با جملاتی مثل «خیلی حساسی» یا «باید کمی قوی تر باشی» روبرو می شن.

۲. همدلان احساسات بقیه رو به خود جذب می کنن

همدلان خود رو با احساسات خوب یا بد طرف مقابل وفق میدن. این افراد می تونن هر چیزی رو حس کنن و حتی بعضی وقتا بیشتر از حد ممکن این کار رو می کنن. عصبانیت یا نگرانی طرف مقابل اونا رو تحت اثر قرار می ده و این می تونه واسه شون لحظات سختی رو رقم بزنه. اگه دور و بر این افراد، پر از عشق و دوستی باشه، این احساسات روی اونا اثر می ذاره و به اونا انرژی می بخشه.

۳. بیشتر همدلان درون گرا هستن

معمولا همدلان تمایل زیادی به حضور در جمعیت یا مهمانیای شلوغ ندارن. این افراد روابط تک به تک یا حضور در گروه های کوچیک رو ترجیح میدن. حتی اگه این افراد برون گرا باشن، بازم ترجیح میدن که زمان حضورشون رو در بین جمعیت یا مهمانیا، محدود کنن.

۴. همدلان شدیدا وابسته به شناخت شهودی هستن

این افراد جهان رو طبق شناخت شهودی تجربه می کنن. واسه اونا، تقویت شناخت شهودی و گوش دادن به ندای قلب شون در مورد افراد چیزی بسیار مهمه. این کار به اونا کمک می کنه تا ارتباطات مثبت رو پیدا و از خون آشامان انرژی دوری کنن.

۵. همدلان به زمانایی واسه تنهایی احتیاج دارن

۱۰ ویژگی رفتاری افرادی که با بقیه همدلی می کنن آموزشی

این افراد بیشتر اوقات واسه بقیه در دسترس و آماده ی پاسخگویی هستن. این موضوع باعث می شه تا انرژی خیلی از دست بدن و بعضی وقتا احتیاج به زمانی واسه تنهایی و بازیابی انرژی از دست رفته شون داشته باشن. مثلا، این افراد ترجیح میدن تا با خودروی شخصی خود به هر جایی برن. این جور هر زمانی که خواستن، می تونن اون جای رو ترک کنن و تنها باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ ویژگی رفتاری آدم های باهوش

۶. ممکنه روابط صمیمی واسه همدلان سخت باشه

همنشینی و همراهی زیاد ممکنه واسه کسائی که قدرت همدلی بالایی دارن، سخت باشه. همین امر ممکنه مانع صمیمیت اونا در روابط شون شه. اونا در اعماق وجودشون می ترسن که غرق رابطه با دوستان شون شن و هویت خود رو از دست بدن. اونا واسه داشتن رابطه ای آسون، باید از توانایی بازتعریف مفاهیم سنتی رابطه بهره مند باشن.

۷. همدلان هدف خون آشامان انرژی هستن

حساسیت بالای همدلان باعث می شه تا اونا تبدیل به طعمه های آسونی، واسه خون آشامان انرژی باشن. این خون آشامان با احساسات منفی خود مثل ترس و عصبانیت، می تونن انرژی و آرامش خاطر همدلان رو از بین ببرن؛ به ویژه خطرناک ترین اونا یعنی خودشیفتها، که دچار کمبود همدلی و فقط به فکر خودشون هستن. این گروه می تونن احساس بی ارزشی و بی اهمیت بودن رو در همدلان بسازن. از شکلای جور واجور دیگر خون آشامان انرژی میشه به قربونی، وراج، پادشاه غم و چیزای دیگه ای به جز اینا، اشاره نمود.

۱۰ ویژگی رفتاری افرادی که با بقیه همدلی می کنن آموزشی

۸. همدلان می تونن به کمک طبیعت روح شون رو تازه کنن

۱۰ ویژگی رفتاری افرادی که با بقیه همدلی می کنن آموزشی

کارا و نگرانیای روزمره ممکنه واسه یک همدل سنگین باشه. حضور در طبیعت به همدلان کمک می کنه تا انرژی از دست رفته شون رو جبران کنن. طبیعت می تونه بار سنگینی رو که بر دوش همدلان قرار داره، سبک کنه. پناه بردن به جنگل، دریا و هر جایی که فضای سبزی داشته باشه، به اونا کمک می کنه تا با انرژی به زندگی روزمره شون برگردن.

۹. همدلان احساسات بسیار حساسی دارن

سروصدا، بوهای بد یا حرف زدنِ بیشتر از اندازه، می تونه اعصاب همدلان رو برهم بریزه.

۱۰. همدلان قلب بزرگی دارن و بعضی وقتا بیشتر از حد می بخشن

همدلان قلب بزرگی دارن و سعی می کنن تا زخمای بقیه رو آرامش دهند. از بی خانمانا و کودکانی که آسیب دیده ان گرفته تا دوستانی که احساس نگرانی می کنن. احساس همدلی واسه کسائی که به کمک احتیاج دارن، طبیعیه. اما همدلان هیچوقت متوقف نمی شن. این میل اونا واسه کمک و همدلی ممکنه اونا رو یهویی در گرداب غصه و اندوهی فرو ببره که آزادی از اون کار آسونی نباشه و این در حالیه که تا پیش از اون احساس خوبی داشتن.

همدلان باید به روشای مختلفی سلامتی خود رو حفظ کنن. اونا باید واسه کمک و همدلی با بقیه محدود کردنایی قائل شن. زمانی رو به مدیتیشن اختصاص دهند و بیشتر از بقیه به طبیعت پناه ببرن. همدلی یک موهبته، ولی همدلان باید مراقب خودشون باشن. اونا باید نیازای خود رو بشناسن و به اونا جواب بدن.

منبع : psychologytoday

دسته‌ها: آموزشی