در نگاه اول، کاریزما یک انرژی یا نیروی مغناطیسی نامرئی به نظر می رسه. البته در وجود این نیروی نامرئی شکی نیس، اما صحبت از منبع اون کار سختیه. بعضیا به اشتباه کاریزما رو خصوصیتی ذاتی میدونن که از لحظه تولد در وجود یه سری از آدما پنهون اما در بقیه هیچ اثری از اون نیس. اما کاریزما انرژی ساختگی و موهبت جادویی مخصوص آدمای انتخاب نیس، بلکه ترکیب جذابی از ویژگیای اکتسابیه. واقعا کاریزما مهارتی اجتماعیه که می شه اونو یاد گرفت. در این مقاله با ۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آشنا میشید.

کاریزما «توانایی القای اشتیاق، علاقه، یا اثر بر بقیه با استفاده از جذابیت یا تاثیرگذاری شخصی» تعریف شده. این توانایی هم قابل توصیفه و هم می شه اونو یاد گرفت.

من در کودکی و نوجوونی از خجالتی بودنم خیلی رنج می بردم. موقع رو به رو شدن با آدمای جدید دستپاچه می شدم و تقریبا تا ۱۰ سالگی هم در جمع صحبت نمی کردم.

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

آخرش یک وقت با خودم فکر کردم که ناراحت و ندیده ماندن در جمع، بیشتر از اندازه برایم گران تموم می شه، و بعد تصمیم گرفتم خودم رو مطرح کنم.

امروز من به عنوان بنیان گذار شرکتی که مدیران، کارآفرینان، و گروه های Fortune 500 رو به افرادی قوی در ایجاد رابطه تبدیل می کنه، فهمیدم که یک چیز در همه این آدمها مشترکه، و اون اینکه همه شون می خوان کاریزماتیک و موثر باشن. پرسشی که اونا همیشه مطرح می کنن اینه که « می شه مهارت تاثیرگذاری و کاریزماتیک بودن رو یاد گرفت؟»

دستپاچگی و خجالتی بودنم در سالای کودکی، یک موهبت بود، چون حالا می دونم که این مهارت ها رو می شه یاد گرفت. این یادگیری واسه بعضیا خیلی زودتر اتفاق میفته، اما واسه من و خیلیای دیگری که با اونا کار کردم، چیزی مثل یک ایجاد تازه!

کاریزما رو نمی شه خیلی تر و تمیز توی جعبه گذاشت و به کسی تقدیم کرد؛ به شخصیت و ژست و عنوان حرفه ای و وضعیت اقتصادی هم ربطی نداره. محققان دانشگاه MIT فهمیدن که برقرار کردن رابطه با مردم، همون چیزیه که تولید کننده کاریزماست. بله، کاریزما مهارتی اجتماعیه که مثل خیلی از مهارتای دیگر، آموختنیه.

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

شمام می خواید شخصیت کاریزماتیک داشته باشین؟ اینا ۶ پیشنهاد ی لو سولومون (Lou Solomon) واسه رسیدن به کاریزما هستن، خواه مدیر باشین خواه نه:

۱. حواس تون رو جمع کنین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

توجه مثل یک جریان الکتریکیه که ما آدما رو به هم وصل می کنه. وقتی کسی در حال سخنرانی، مدیریت جلسه یا در سعی واسه گفتگو ست، خوب نیس که حواس مون پرت باشه. توانایی تمرکز در زمانی که فکرتون منحرف شده و بازگرداندن افکار به زمان حاضر، عادتی مدیریتیه که احتیاج به تمرین همیشگی داره.

۲. انسانیت رو، پیش از سِمت و رتبه، در اولویت قرار بدین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

مدیرانی که رابطه انسانی رو در اولویت قرار میدن، قابل اعتمادتر از کسائی هستن که معروفیت شون رو مقدم تر میدونن. نگاه کردن در چشمای طرف مقابل، وقت زیادی نمی گیره. منظورم رابطه چشمی برق آسا و لحظه ای نیس. وقتی به طرف تون نگاه مختصری میندازین و سریع چشم تون رو بر می گیرین و به افکار خودتون برمی گردید، اون حتما متوجه می شه. منظورم احساسیه که شخصی با صرف لحظاتی واسه ایجاد رابطه چشمی با طرف مقابل، در اون ایجاد می کنه.

۳. آدما رو از درون شون بیرون بکشین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

یکی از تواناییای آدمای کاریزماتیک اینه که ایجاد رابطه با بقیه رو واسه شون لذت بخش می کنن. اونا این کار رو با کنجکاو بودن، پرسیدن سوال، گوش دادن و مثبت بودن انجام میدن. آدمای خوش بینی که صمیمانه به شنیدن حرفای طرف مقابل علاقه نشون میدن، کاریزمای ذاتی دارن. اونا در گفت و گوا و در معرفی کالا و خدمات موفق هستن. اگه درباره آدمای دیگر کنجکاو نباشید، اون وقت در گفتگوها به مشکل برمی خورید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته ای که رضایت از زندگی شما رو افزایش می ده

۴. به زبون بدن خود توجه کنین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

بعضی از مهم ترین نشونه های غیرزبانی ایجاد رابطه، لحن گرم صدا، حالت صمیمی ی چهره، ایما و اشارهای ساده، و نزدیک و رو به روی بقیه ایستادنه. حتی فشردن صمیمانه دست هم می تونه به شروع یک رابطه بینجامد.

۵. از دلِ ضعف، قدرت بگیرین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

بیشتر مدیران اجرایی که به من مراجعه می کنن، به استفاده از تجربه و خرد خودشون در ایجاد رابطه با بقیه، اعتماد ندارن. ولی وقتی می فهمن تواناییای لازم واسه یک رهبر خوب بودن در وجودشون هست، متعجب می شن. بیان یک داستان شخصی، رابط قدرتمندی واسه ایجاد ارتباطات انسانیه. توانایی قدرت بخشیدن به بقیه از راه به اشتراک گذاشتن چیزی که زندگی به شما یاد گرفته، بخش مهمی از مدیریت درست و موفقه.

۶. هیچوقت سعی نکنین ادا در بیارین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

در سعی واسه برقرای یک رابطه فریبکارانه، دست مون خیلی زود رو می شه. مغز ما اختلاف رو در عرض یک میلی ثانیه تشخیص می ده. پیش و بیشتر از هر چیز، دنبال یادگیری باشین. حقیقت زندگی، در پیش برد و پیشرفت خودآگاهی پنهون.

جدا از اینکه ۶ ویژگی بالا، جون سی مکسول (John C. Maxwell) هم این ۴ پیشنهاد رو واسه شما داره:

۷. عاشق زندگی باشین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

آدمای کاریزماتیک با تموم وجود زندگی رو دوست دارن. همیشه خوشحال هستن، نه شاکی. شادی و گرمی از ویژگیای آنهاست. پرانرژی و نورانی ان و این ویژگیا رو به بقیه هم منتقل می کنن. واسه نشون دادن قدرت کاریزما، فقط یک لبخند کافیه. وقتی به مردم لبخند میزنین، در جوابش هم لبخند می ببینن. ما طوری طراحی شده ایم که انرژی دور و بریا مون رو جذب کنیم. آدمایی که عاشق زندگی هستن، کاریزما دارن چون فضا رو پر از انرژی مثبت می کنن.

۸. انتظار بهترینا رو داشته باشین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

آدمای کاریزماتیک، از بقیه انتظار بهترینا رو دارن. آدما رو طوری می بینن که می تونن باشن، نه اون طور که هستن.

وقتی روی آدما سرمایه گذاری می کنین و اونا رو به طرف نیروهای پنهون شون جهت میدید، اونا عاشق شما می شن.

۹. امیدبخش باشین

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

کاریزماتیکا با ترسیم فردایی روشن تر از امروز تو ذهن آدما، با اونا رابطه برقرار می کنن. واسه اونا، آینده پر از فرصتای شگفت انگیز و رویاهای دست یافتنیه. اونا خوش بینی رو به آدمای دور و برشان القا می کنن و روحیه شون رو بالا می برن. اونا به واقعیتای الان توجه دارن، اما تسلیم شرایط موجود هم نمی شن.

۱۰. دارایی هاتون رو با بقیه شریک شید

۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک آموزشی

کاریزماتیکا، درواقع با سهیم کردن بقیه در علم، داراییا و فرصتای خاص خودشون، به اونا ارزش میدن. قدرت با هم بودن رو با تموم وجود درک می کنن و ارزش اونو میدونن. اونا تنها نیستن.

وقتی حرف کاریزما پیش میاد، ختم کلام به فکر بقیه بودنه.

منبع : success

 


دسته‌ها: آموزشی